Yazılım Üzerinden Para Kazanmak

Yazılımdan Para Kazanmak

Günün 8 saatinden fazlasını bilgisayar başında boş boş geçirmek yerine neden bildiğiniz yazılım dili ile para kazanmıyorsunuz ki? Çoğu kişi bunu düşünmüştür fakat, bir yerlerde hata veya eksiklik yaptığının farkına varır ve vazgeçer. Şimdi size anlatacaklarım ile bilgisayar başında nasıl kazanç sağlayabileceğinizi öğreneceksiniz. Not: Bu konuda anlatacaklarım hesabını yapan ve tutumlu insanlar için geçerlidir. 🙂

Bildiğiniz üzere teması en fazla satılan hazır sistem WordPress. Biz ise WordPress teması kodlayıp satacağız. HTML, CSS, javascript, php, jquery gibi dilleri bilmeniz orta dereceden yeterli olacaktır. Orta seviye bir temanın yıllık ücreti yaklaşık 40 – 60$ arası. Biz orta seviye bir tema yaptığımızı varsayalım ve 60$ dan yıllık olarak satıyoruz. 60$ günümüzde 217₺ ediyor. Eğer sağlam bir tema yaptıysanız 80$ dan satıyorsanız 289₺ eder. Önce orta seviyeden hesaplayalım, 60$ dan 100 kullanıcıya yıllık olarak sattığınızda 6.000$ yapar Türk parası ile 21.746₺ yapar. Bir hizmetli memurunun aldığı yıllık maaş 31.200₺. Arada 9.454₺ fark var. Siz temayı 3 ayda kodlamış olsanız 9 ay oturmuş olacaksınız ki bu da size farklı bir tema kodlama fırsatı olacak, yani 60$ dan 100 kişiye yıllık sattığınız tema elinizde varken, bir 60$ lık temayı 100 kişiye daha sattığınızda 43.492₺ yapacak. Toplamda yaklaşık 6 – 7 ay çalışmış olacaksınız. Bir hizmetli memuru ise 12 çalışıp yıllık geliri 31.200₺ alıyorken siz oturduğunuz yerden yıllık 43.492₺ alacaksınız. Öncelikle bir şey belirtmek istiyorum hiç bir mesleği küçümsemiyorum yanlış anlaşılmasın, hakkıyla ekmeğini kazanan tüm insanların Allah yardımcısı olsun.

Tabi bunları yaparken boş kalmış olacaksınız paraya ihtiyacınız olacak, bunları yapabilmek için bilgiye sahip olmanız gerekecek, en önemlisi ise müşteri bulmanız olacak. Çevrenizin geniş olması sizin için bir avantaj olacaktır. Tek çalışmak yerine ekip çalışması yaparsanız daha kazançlı olabilirsiniz. Kaba taslak bir hesaplama yaptığımızda 4 kişilik bir ekip ve her 3 ayda yapılan profesyonel tasarımlar, her biri 80$ dan satılıyor.

Yıllık kazancınız 32.000$ olacaktır, Türk parasına çevirdiğimizde 115.980₺ yapar bu da kişi başı 28.995₺ düşeceği anlamına gelir.  Buradakiler kaba taslak hesaplamadı, net gelir değildir. Benim size tavsiyem sabit bir işiniz var ise bunları freelance olarak yapmanız. Yazılım üzerinden para kazanabilirsiniz, fakat unutmayın ki emek vermeden yemek olmaz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir