Yazılımcı Olmanın Püf Noktaları

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda sizlere nasıl daha iyi yazılımcı olabileceğinizi açıklayacağım. Aslında olay çok basit fakat çoğu kişi bu işten kazanç sağlamak istediği için işi zora çekmektedir. Yapmanız gereken düzenli bir plan ve işi severek yapmanız. İlk önce ne yapmak istediğinize karar vermelisiniz. Eğer tasarımı seviyorsanız size front-end üzerine yoğunlaşmanızı tavsiye ederim.

Front-End, bir sayfanın görsel kısmıdır. Sayfayı hazırlayan yazılımcımız sayfanın sadece tasarım ayarlarını yapmaktadır. Şu an bu sayfayı gördüğünüz kısım front-end alanına giriyor. Peki arkada kalan kısım?

Back-End, bir sayfanın arka planda gerçekleşen sistemi hazırlar. Örnek vermek gerekirse bir web sayfasında hesap makinasını açtığınızda yazdığınız sayıların toplama, çıkartma, bölme ya da çarpma işlemini back-end developer(geliştirici) hazırlar. Sayıları yazdığınız text alanları ise front-end developer hazırlar.

Tabi yazılım sadece webmaster’dan ibaret değil. Bunun yanı sırasında Masaüstü programlama var.

Masaüstü programlama, kullandığınız tarayıcı(chrome,firefox,opera vs.),oyunlar,video oynatıcılar vs. işletim sisteminiz ile bir bağ kurarark bilgisayarınızda çalıştırılmasıdır. Masaüstü programlama da kullanılan bazı diller hem masaüstü programlama da hem de web tasarımda kullanılabilir örneğin; python.

Şimdi ise biz ne yapmak istiyoruz? Asıl sorumuz bu olmalı çünkü hepsini yapmanız bayağı uzun zaman alacaktır. Bu seçeneklerden birini seçmeniz ve onun üstünde yoğunlaşmanız sizin faydanıza olacaktır. Eğer ben web sayfasının sistemini hazırlamak istiyorsam back-end’e yönelmem gerekecek ve back-end’de en çok kullanılan ve en çok işlevsel hangi dil varsa onu öğrenmem gerekecek.

Çalışma programınız ve çalışma ortamınız nasıl olmalıdır?

Çalışma programınızı istediğiniz şekilde ayarlayabilirisiniz fakat tüm zamanınızı yazılıma ayırmayın, arkadaşlarınızla gezmeyi, oyun oynamayı, sohbet etmeyi ihmal etmeyin aksi taktirde asosyal olma riskiniz artar 🙂

asosyal

Asosyal olmak sizi başarısızlığa uğratacaktır, hayattan zevk almadığınızı düşüneceksiniz ve içinizden hiçbir şey yapmak gelmeyecek. Google, çalışanlarını bu sorundan kurtarmak için ofislerine oyun salonları, kütüphane gibi çeşitli etkinlikler için yer ayırmıştır.

Çalışma ortamınıza gelecek olursak, gözünüzü yormamaya çalışın. Masanız biraz geniş tutun ve masanızın üstündeki gereksiz eşyalardan kurtulun, bu eşyalar bir süre sonra sizin gözünüzü yoracaktır. Oda ışığının arkanızdan gelmesine dikkat edin.

Gözünüze direk çarpan ışık gözünüzü yoracaktır ve uykunuz gelebilir ya da gözlerinizi dinlendirmeniz gerekebilir. Eğer yeni başladıysanız videolu eğitim setlerinden kaçının, onun yerine kitaplardan ya da internetteki makalelerden yararlanın. Kitap okumanın faydaları saymakla bitmez, kitaptan olan kodları tek tek yazmanız gerektiği için daha hızlı kod yazma alışkanlığına sahip olacaksınız. Sadece yazılım kitapları değil romanlar da okuyarak hayal gücünüzü geliştirip daha güzel projeler üretebilirsiniz.

Bilişim ve yazılım ile ilgili seminerlere katılın size faydası olacaktır. Hedefinizi, çalışma programınızı ve çalışma ortamınızı ayarladıktan sonra, ne çalışmayı ne de sosyal hayatınızı ihmal etmeyin. Başardığınızda ve kendinizden emin olduğunuzda kendinize bir yazılım evi ya da ekip bulun. Beraber iş yaparak siz onlardan, onlarda sizden tecrübe elde etmiş olacaksınız. Adınızın yazılı olduğu her proje size referans olacaktır, ve önünüzdeki iş imkanlarında bir adım daha önde olacaksınız.

Benim anlatacaklarım şimdilik bu kadar, eğer merak ettiğiniz ya da aklınıza takılan bir sorun olursa yorumda belirtmeyi unutmayın size geri dönüş sağlayıp yardımcı olurum.

Esenle Kalın…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir