Yazılıma Nasıl Başladım?

Yazılıma Nasıl Başladım?

Bilgisayar Korsanlığına Nasıl Başladım adlı yazımı okuyanlar az çok bilir. Yazılıma 2006 Yıllarında mobil oyun sitesi ile başladım. Fakat yaşadığım yer pek gelişmemiş bir yer olduğundan dolayı bilgisayar ile çok geç tanışmıştım. İlk ücretsiz internet sitemi açmıştım ve ne yapacağımı bile bilmiyordum 🙂 Sistemde hazır kodlar vardı, o kodları seçtiğinizde otomatik olarak siteye ekleniyordu, size sadece içeriği girmek kalıyordu. Bu kodlar HTML’di, fakat ben daha ne olduğunu bile bilmiyordum. Bu kodları tek tek ekleyerek ne işe yaradıklarını çözmeye çalışıyordum ve bir yandan da sürekli otomatik eklememek için aklımda tutmaya çalışıyordum. Yaklaşık 1 yılda öğrendim fakat tek sorun öğrendiğim yazılım dilinin ne olduğunu bile bilmiyordum. İnternetten kodları araştırıp ne olduğunu, dersleri ile ilgili videolar izlemek vs. aklıma gelmedi çünkü bu bilgilerin internette olacağını düşünmemiştim 🙂 Şu anki durumuma bakılacak olursa, küçükken bilgisayar hakkında neredeyse hiçbir şey bilmiyordum, ne kadarda komik değil mi 🙂 Şu an çoğu kişi HTML dilini yaklaşık 6 Ayda öğreniyor, ben ise 1 yılda öğrendim.

Ardından internet sitemin tasarımını değiştirmek istedim ve sistemdeki diğer üyelere nasıl yapacağımı sordum. Evet tabi ki cevap CSS. Burada sıkıntı çekmedim çünkü bunu internetteki makaleleri okuyarak  yaklaşık 6 ile 8 ay arasında öğrendim. 2009 gibi hazır sistemden çıkıp kendi sistemimi yazmak istedim. Bunun için PHP öğrenmeye karar verdim. Çeşitli kitaplar aldım ve internetteki makaleleri okuyarak PHP dilini öğrendim. Evet 2010 yılında ilk kendi sistemimi açmıştım.

Bu süreçten sonra JavaScript, jQuery ve Python yazılım dillerini öğrendim. Merak edeceksinizdir, nasıl bu kadar yazılım dilini öğrendiğimi. Benim bunları öğrenmemi sağlayan şu anda yazdığım makaleler gibi içerikler ve kitaplardı. Günümüzde çoğu kişi yazılımı okullarda ya da kendi başına kitaplardan veya görsel anlatımlarla öğreniyor. Ben ise sadece makale ve kitaplardan. Size tavsiyem görsel anlatımlardan vazgeçin, makaleleri ve kitapları okuyun. Anlamadığını yerleri kendiniz çözdüğünüzde daha akılda kalıcı olacaktır, zira görsel anlatımlar kopyala-yapıştır dan ibaret.

Benim yazılıma başlama hikayem bu, merak ettiklerinizi yoruma yazarsanız cevaplayacağımdan şüpheniz olmasın =] Esenle kalın..

Yazılıma Nasıl Başladım?” için 2 yorum

 • Mart 17, 2017 tarihinde, saat 10:50 pm
  Permalink

  Cihanı 5 sene önce falan tanımıştım galiba tam hatırlayamıyorum.
  O sıralar kendimize ait bi hack grubu oluşturmuştuk 😀 birbirimize yardım ederek konuları daha iyi kavrayabiliyoduk. Bence yazılıma başlayacak olursanız bir kaç arkadaş bulup beraber bişeyler yaparak daha çabuk öğrenebilirsiniz, ki ben çoğu şeyi deneme yanılma ile öğrenmiştim :]]

  Yanıtla
  • Mart 18, 2017 tarihinde, saat 5:49 pm
   Permalink

   Güzel yorumun için teşekkürler kardeşim, bende bugüne ekip işini anlatmayı düşünüyordum, aklımı okumuşsun resmen 🙂

   Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir