Warez Temanın Zararı Nedir

Warez Temanın Zararı Nedir?

Günümüzde hala bir temaya 30$ – 90$ arası ücret ödemek yerine warez tema ya da warez script kullanan insanlar çoktur. Neden warez kullanılır anlatalım hemen;

Aslında her şey çok güzel başlamıştı, Ahmet yıllık hosting almıştır çünkü yanında ücretsiz alan adı alma hakkı vardır, Ahmet beleşçidir, Ahmet beleşi sever, Ahmet gibi olmayın.

Ahmet hosting ve alan adını aldı, blog açmak ister, hemen sitesine wordpress kurmaya karar verir. WordPress kurduktan sonra bakar ki ücretsiz temaların hiç biri hoşuna gitmez, internette gördüğü tema hoşuna gider, temayı incelemek üzere temanın yayınlandığı sayfaya gider, fakat bir dakika o da ne?

Beleşçi Ahmet ne görsün, hoşuna gittiği tema 50$’a satılmaktadır. Ahmet’in hiç hoşuna gitmez ve temayı warez olarak internetten indirir ve mutlu bir şekilde hoş beleş takılmaya devam eder…

Evet arkadaşlar konumuza dönelim hemen,  internetten indirdiğiniz warez tema ya da script sitenize, size ya da kullanıcılarınıza ciddi zararlar verebilir. Nasıl oluyor hemen anlatayım;

Bildiğiniz üzere warez temalar ya da scriptler lisansları, ve şifrelemeleri kırılmış ve ücretsiz olarak internette paylaşılan içeriklerdir. Bunlar üzerinde oynama yapılabilir ya da ek yapılabilir. Şahsen bende o kadar emek verip temayı wareze çevirdiğimde bende ek yaparım 🙂 (hayır tabiki yapmam)

Nasıl oynama yapılır, neler ekleyebilir, neler yapabilir bunları açıklamak istiyorum.

Temayı ya da scripti ücretsiz olarak paylaşan kişi içine zararlı dosya eklemiş olabilir, shell ya da backdoor gibi. Farklı bir kullanım olarak bir bootera sahip olan hacker warez temaya ya da scripte kendi dosyalarını ekleyip sizin sunucunuzu zombi olarak kullanabilir.

Diğer zarardan bahsetmek gerekirse ki bu oldukça zararlı bir şey, sorgusuz java downloader yazan bir hacker dosyalarını warez tema ya da scripte eklediğinde sitenize giren kullanıcılar ve sizinde bilgisayarınıza keylogger ya da trojan gibi virüsler girebilir.

… Ahmet mutlu mesut sitesinde içerikler paylaşmaktadır. Ahmet gece 02.13’de son yazısını yazmıştır ve “boroz oyocom bon” diyerek yatağına geçip uyumuştur. Sabah olmuştur oh mis hava çok güzel, güne güzel başlayan Ahmet bilgisayarın başına geçer (kahvaltı yapmayı unuttu kerata) Google Analytics hesabına bakar, diğer hesaplarını kontrol eder, son olarak sitesine girmeye karar verir ve bakar ki;

 

Beleşçi Ahmet’in internet sitesi hacklenmiştir. Tüm dosyaları silinmiştir, yazdığı tüm yazılar, içerikler hepsi gitmiştir.

Evet anlayacağınız üzere warez temalar ya da scriptler size ciddi zararlar da verebilir, vermeyebilirde. Serinin devamı gelecektir.

Bu yazımızda bu kadar merak ettiklerinizi yorumda ya da info@cihandanaci.com adresine mesaj atarak sorabilirsiniz. Kendinize iyi bakın, Esenle kalın.

Warez Temanın Zararı Nedir” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir