PHP Dersleri #9

php Kaçış İşaretleri

Herkese merhaba arkadaşlar, seminerimiz bitti artık php derslerine kaldığımız yerden devam edebiliriz. 🙂

Bu konumuzda php de kaçış işaretlerini anlatacağım. PHP için bir değişkeni, değişken olmaktan çıkarabiliriz. Bunun için escape işaretinden yararlanılır. Bir değişkenin önüne ters bölü işareti koyulduğunda o değişken artık değişken olmaktan çıkar. unset() fonksiyonu ile aynı işlevi yapmaz.

Örnek ile göstermek gerekirse

Şeklinde yazdığımızda sonuç olarak Merhaba $isim Nasılsın? yazacaktır. Değişkenin başına koyduğumuz ters bölü işareti (\) değişkeni etkisiz kıldı ve sadece değişkenin ismini yazdı. Tek tırnak mantığı ile aynıdır.

echo ‘Merhaba $isim Nasılsın?’;

Evet bu şekilde de yapabiliriz. İlerleyen konularda bazı botlar hazırlayacağız, o konularda bunun neden kullanıldığını daha iyi anlayacaksınız.

Diğer kaçış işaretlerine geçmek gerekirse, \” işareti çift tırnak içinde kullanılır ve tırnak işaretini etkisiz yapmak için kullanılır.

HTML dilinde alt satıra geçmek için br etiketini kullanırız, php kaçış işaretlerinde ise \n kullanılır. Çift tırnak içinde kullanılır ve yeni satır oluşturur.

Sonucumuz şu şekilde olacaktır:

Cihan

Danacı

\n işareti Linux ve Windows’ta kullanılır. Windows’a özgü olan ise \r işaretidir. Fakat siz yazdığınız scriptlerde \r\n olarak kullanırsanız sizin için daha iyi olacaktır.

Buradaki \t işareti ise bize bir adet boşluk veriyor. HTML dilindeki karşılığı   dir.

Bu konuda  php kaçış işaretleri adlı konuyabir kaç örnek göstermek istedim, ilerleyen konularda bot ya da script yazdığımızda bu kaçış işaretlerine daha detaylı değineceğim. Merak ettiklerinizi yoruma yazabilirsiniz. info@cihandanaci.com adresinden benimle iletişime geçebilirsiniz. Esenle kalın.. =]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir