PHP Dersleri #6

Yeni bir PHP dersinden herkese merhaba arkadaşlar. İşlerden dolayı bugün bu konuyu erken yayınlama fırsatı bulamadım, o yüzden bu yazının ardından bir ders daha anlatmayı düşünüyorum 🙂 Bu dersimizde number_format fonksiyonunu öğreneceğiz.

number_format Fonksiyonu Nedir?

number_format fonksiyonu sayıyı binlik bölümlere ayırır. Özellikle alışveriş sepetlerinde ürünlerin toplam ödeme fiyatlarını formatlamak için kullanılır. Her ülkenin sayı biçimi farklı olacağından, sayıları ülkelere göre formatlayabiliriz. Türkiyede nokta (.) binlik ayırıcıdır, virgül (,) ise ondalık ayırıcıdır. Öncelikle fonksiyonun mantığını göstereyim;

Şeklinde yazdığımızda sonuç olarak 10,542 sayısını verecektir. Görüldüğü üzere binlik basamağına virgül (,) ekleniyor. Sayımızı noktalı olarak yapalım bu sefer nasıl bir sonuç alacağız bakalım.

Sonucumuz 1,234.56 oluyor, alışveriş sepetine göre 1 Milyar 234₺ 56 Kuruş oluyor 🙂 PHP de yeri geldiğinde kullanabileceğimiz matematik işlemi yapan fonksiyonlar vardır. Bir kaç örnek vereyim, bir sonraki yazıda ise bu fonksiyonları yazacağım. Sayıları yuvarlayan fonksiyonlar floor() , ceil() ve round() fonksiyonlarıdır.

Kodların yanlarındaki açıklama satırlarından anlaşılacağı üzere floor() fonksiyonu noktadan sonraki sayıları siler ve noktadan önceki sayıyı verir. ceil() fonksiyonu sayıyı bir üst sayı olarak tam sayı verir. round() fonksiyonu ise noktadan sonraki ilk sayı 0-5 arası ise noktadan önceki sayıyı olduğu gibi yazar, 5-9 arası ise noktadan önceki sayının bir üstünü verir, sayı 12 ise 13 olur.

Bu dersimiz bu kadar arkadaşlar, merak ettiklerinizi yoruma yazabilirsiniz. Benimle info@cihandanaci.com adresinden iletişime geçebilirsiniz. Esenle Kalın.. =]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir