PHP Dersleri #4

PHP Dersleri #4 | Operatörler

Herkese merhaba arkadaşlar, yeni bir php dersimizde operatörler konusundan devam ediyoruz. Bir önceki PHP Değişkenler #3 adlı konumu okumadıysanız hemen okuyup bu sayfaya tekrar dönüş yapabilirsiniz 🙂 Bu sefer lafı fazla uzatmadan direk konuya geçiş yapmak istiyorum. İlk olarak Atama ve İşlem Operatörlerinden başlayalım.

ATAMA VE İŞLEM OPERATÖRLERİ

Bu operatör sayesinde değişkenimizdeki değerin üstüne değer katabiliriz. Kısa bir örnek ile göstermek gerekirse;

İlk olarak $sayi adında bir değişken oluşturduk ve değer olarak 5 (integer) verdik. Ardından 3. satırda tekrar $sayi değişkeni ile başladık ve = kullanmak yerine += kullandık, sebebi ise $sayi değişkenine verdiğimiz sayıyı eklemesini istedik. 4. satırda ise echo komutu ile ekrana sonucu yazdırdık, sonuç ise 7.

Görüldüğü üzere oldukça basit bir işlem, ilk önce sayımızı belirledik ardından o sayımıza 2 sayısıyla toplamasını istedik ve $sayi değişkenimizdeki değeri arttırmış olduk. Bunu $sayi -= 2; olarak yapsaydık $sayi değişkenindeki değerden 2 çıkaracaktı. Bu işlemi string (metin) veri tipli değişkenlerde de yapabiliriz örnek olarak şöyle bir şey yapalım;

Burada ise += ya da -= gibi matematiksel işlemler kullanmıyorum onun yerine .= kullanıyorum. Bunun kullanılmasındaki amaç değişkenin üzerine değer eklemek. Fakat bu matematiksel işlemlerde kullanılmaz. Misal;

$sayi = 2;

$sayi .= 2;

yaparsanız 2 nin yanına tekrar 2 ekleyecektir, yani toplamayacaktır. 🙂

ARTTIRMA VE EKSİLTME OPERATÖRLERİ

Bu operatörü ilerleyen derslerde for()while() ve foreach() gibi döngülerde kullanacağız. Şimdilik size mantığını göstereyim.

Biraz karışık gelebilir oldukça basit anlatacağım 🙂 $a adında bir değişken belirledik ve değerini 5 (integer) yaptık. Ardından 4. satırda ++$a; olarak bir kod yazdık bu değişkenin içindeki değeri 1 arttırır ve değişkenin yeni değeri arttırılan sayı olur. Yani $değişkenin değeri 5 iken 6 olur. Peki biz sadece değişkenin değerini 1 arttıracağız ama değişkenin değeri kaybolmasını istemiyoruz o zaman ne yapacağız? Eğer değişkenin değerinin değişmesini istemiyorsanız ++$yerine 15. satırda olduğu gibi $a++;  olarak kullanacağız. Bu değerimizi 1 arttırır ve değişkenin değerini değiştirmez. Zaten ilerleyen konularda döngülerde bunu daha iyi anlayacaksınız.

Bu derste bu kadar arkadaşlar, merak ettiklerinizi yoruma yazarsanız yardımcı olurum. Herkese bol şans, Esenle kalın =]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir