PHP Değişkenler #2

Merhabalar arkadaşlar, biraz uzun bir süre sonra tekrar dersimize devam ediyoruz. Arada işlerden dolayı aksaklık olsa da elimden geldiği kadar blogda yazılar paylaşmaya çalışıyorum. Neyse konuyu fazla uzatmadan ufak bir bilgilendirme daha yapıp konuya başlamak istiyorum. Bazı arkadaşlarımız mail üzerinden iletişime geçiyor ve bazen cevap veremiyorum sebebi ise mail ağında sıkıntı olduğundan, yorum üzerinden de sorunuzu yazarsanız yardımcı olabilirim 🙂

En son değişkenlerdeki tırnak işaretlerinden ve ekrana yazdırılmasında biraz bilgi vermiştik. Şimdi ise başlangıç olarak Değişkenlerin Taşıdığı Veri Tiplerinden bahsedelim.

  • Sayılar (integer)
  • Metin (string)
  • Liste (array)
  • Mantıksal (boolean)
  • Nesne (obejct)

Değişkenlerimiz bu türlerde veriler taşıyabilir. Kısa örneklerle göstermek gerekirse;

1 – Sayılar (integer)

$sayi = 5;

2 – Metin (String)

$metin = “Merhaba Dünya!”;

3 – Liste (array)

$liste = array(“cihan” , “erdinç” , “yusuf”);

4 – Mantıksal (boolean)

$deger = true;

5 – Nesne (object)

$tarih = new DateTime();

echo $tarih->format(‘H:i:s’);

Örneklerle gösterdiğimiz gibi şimdi açıklamalarını yapalım. Zaten önceki derste sayılar (integer) ve metin (string) anlatmıştık. Şimdi liste, mantıksal ve nesne neymiş onları göstereyim.

Liste, birden fazla değer taşıyan değişken tipidir. İçindeki değerler sayılar hariç tırnak içerisinde tutulmalıdır. Daha basit anlatmak gerekir ise;

$liste = array(“cihan” 5 , “erdinç”, 10 , “yusuf” , 15);

Listede gördüğünüz üzere metinleri tırnak içerisinde sayılarda ise tırnak kullanmama gerek yok.

Mantıksal, bu değişken tipleri 1 ve 0 gibi yani 1 true 0 ise false anlamındadır. İlerleyen derslerde bu değişken tipini kullanacağımızdan dolayı şimdilik anlatmaya gerek yok konu içerisinde daha iyi öğrenebilirsiniz.

Nesne, sınıflardan ( class ) new operatörü ile bir değişkene atama yapılması ile sınıftan türetilen nesnelerdir ve nesneler tırnak içerisinde belirtilmezler.

Sayılarla Çalışma

PHP sayılarla her türlü işlem yapılabilir. Sayılar değişkene doğrudan atanır ve bunlar tırnak içerisinde kullanılmaz. Bu değerler ile matematiksel işlemler yapılabilir. Aşağıda vereceğim listede hangi değerin ne işe yaradığını inceleyebilirsiniz.

Değer | Açıklama

  • + Toplama işlemi yapar
  • –  Çıkartma işlemi yapar
  • *  Çarpma işlemi yapar
  • /  | Bölme işlemi yapar
  • % | Kalanı bulur. 5%2 işlemi 1 verir. 5 i 2 ye böldüğünüzde kalan 1 olur.

Şimdi biraz örneklerle çalışma yapalım.

$a = 5;

$b = 4;

$c = $a + $b;

echo $c;

Aslında çok basit, a adından bir değişken oluşturdum ve değer olarak 5 sayısını atadım. Ardından b adından bir değişken oluşturdum ve değer olarak 4 sayısını atadım. Ardından c adında bir değişken oluşturdum ve değer olarak a değişkeni ile b değişkenini toplamasını istedim. En son ise echo komutu ile c değişkenini ekrana yazdırdım sonuç ise 9. Aslında bunu şu şekilde kısa yoldan yapabilirdim.

$a = 5 + 4;

echo $a;

Uzun yoldan yapma sebebim ise nesne (object) değişken tipine örnek vermekti. Az önce değişken tiplerinde nesnel değişken tipini gördünüz ve buradaki matematik işlemi ise ona bir örnek oldu. Yani;

$c = $a + $b;

Burada herhangi bir sayı belirtmiyorum sadece işlemi belirtiyorum. İki değişkenin değerlerini topla diyorum, kısa yolda ise direk belirttiğim sayıları topla diyorum.

Bu dersimiz bu kadar arkadaşlar bir sonraki derste bu işlemi neden uzun yaptığımı daha detaylı açıklayacağım, ve sayılarla çalışmadan devam edeceğiz.

Merak ettiklerinizi yorumda ya da info@cihandanaci.com adresine mesaj atarak belirtebilirsiniz. Kendinize iyi bakın, Esenle Kalın.

PHP Değişkenler #2” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir