Neden Yurt Dışına Çalışıyorum?

Neden Yurt Dışına Çalışıyorum?

Herkese merhaba arkadaşlar. Bu yazımda sizlere geçmişte freelance olarak çalıştığım zamanlarda karşılaştığım sorunları anlatmaya çalışacağım. Çevremdeki kişilerinde bildiği üzere ben back-end developer olarak çalışmaktayım ve yaptığım iş bir sistemin çalışmasını sağlayan arka plandaki kodları yazmak.

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki Türkiye’de iş veren size ücret ödüyorsa, sizi “köle” olarak kullanım hakkına sahip olduğuna inanmaktadır. Genelleme olmasa da %60’ından fazlası öyle diyebiliriz. Bu anlattıklarım freelance iş verenler için geçerli arkadaşlar özel sektör bir nevi belki olabilir ama resmi kurumlarla karşılaştırmayın lütfen. =] Evet, şimdi gelelim ne gibi sorunlarla karşılaştığıma.

Yanlış hatırlamıyorsam 2013’de bir kişisel blog scripti kodlanması gerekiyordu ve, bana tasarımı veren kişi veritabanı ve scripti yazmamı istedi. Bende veritabanını ve scripti yazdım son olarak testlerimi yaptım ve düzgün bir şekilde çalışıyordu. SQL dosyasını yazıp tüm dosyaları iş verene teslim ettim. 1 hafta sonra iş veren beni aradı ve tasarımda iletişim kısmının hoşuna gitmediğini ve değiştirmemi istedi. İş verene “benim tasarım hakkında pek bilgim yok, lütfen tasarımı satın aldığını kişi/firma’ya mesaj atınız” dedim. Ardından bana “sen nasıl bir yazılımcısın” gibi laflar etmeye başladı ve önemsemedim.

Başka bir olay ise, bir oto kiralama için script yazılacaktı. İş veren tasarımı ve scripti benim hazırlamamı istedi, tasarım bulamamış meğerse. 🙂 Neyse nasıl bir site istediğini sordum bana paint ile çizilmiş bir resim gönderdi. Bende fiyat belirttikten sonra ön ödemeyi rica ettim ve gönderdi. Ardından front-end üzerine bayağı bilgisi olan Batuhan adlı arkadaşım ile beraber işe koyulduk. Siteyi tamamen bitirdik ve teslim ettik. İş veren beğenmediğini söyledi ve iptal etti. Bizde ön ödemeyi geri yollamak için hesap numarası istedik ve iş verende parayı istemediğini söyledi. Aradan 1 ay geçtikten sonra iş verenin hesabına baktığımda bizim tasarlayıp kodladığımız scripti sitesine kurduğunu gördüm. Yani anlayacağınız ön ödeme ile işi halletti adam =] Geri kalan para da cebine kaldı ama yanına kalmaz. =]

Çok fazlada örnek verirsem çok uzun bir makale olacak biraz daha kısa özet geçersem yeterli olur. Türkiye’de freelance çalışmak istiyorsanız en basitinden şunu yapabilirsiniz. Hazır bir script indirip üzerinde bir kaç oynama yapın ve en az 1000₺’den satın. Çünkü çoğu işler böyle gidiyor. Yeri gelir sizin 2000₺’lik tasarımınızı 100₺’ye satan çocuklar ile karşılaşabilirsiniz. Benim için Türkiye’de freelance çalışmak uygun gelmedi çünkü karşımda anlaşabileceğim kişiler yoktu. Bu yüzden yurt dışına çalışmaya karar verdim. Bu zamana kadar ne ödemede sıkıntı çıktı ne de işte. Genelde karşınızdaki iş veren size anlayışla yaklaşıyor. Çünkü yazılım işinin kolay bir iş olmadığını biliyor fakat, Türkiye’de malesef böyle değil.

Şu an anlatacaklarım bu kadar merak ettiklerinizi, freelance çalışmak istiyorsunuz fakat nereden başlayacağınızı ve neler yapacağınızı bilmiyorsanız yorumda belirterek sorabilirsiniz. En kısa sürede cevaplamaya çalışacağım, Selametle..

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir