Maden Suyu, Soda ve Meyveli Soda Tüketimi

Bir aradan sonra merak edilen bir konudan bahsetmek istiyorum.Maden suyu ile soda..Aynı şey mi? Meyveli soda zararlı mı? gibi sorulara bu yazıda cevap bulabilirsiniz.Maden-suyu  Maden suyu, yeraltı sularından elde edilmiş, çözünmüş katı madde içeriği toplam 250 mg/l’den daha az olmayan sulara denir. Soda ise içilebilir nitelikteki herhangi bir suya karbondioksit eklenmesiyle oluşur.Ayrıca günümüzde soda maden suyu ile zenginleştirilerek de  tüketilmektedir .Çünkü soda mineral içermezken maden suyu yüksek miktarda mineral içermektedir. Her ikisi de mideyi rahatlatma özelliğine sahiptir.

Maden suyunun düzenli tüketiminin ; kemik sağlığını geliştirdiği, kadınlarda görülen menapoz sonrası kemik yoğunluğunun azalması (osteoporoz) gibi rahatsızlıklara karşı koruyucu olduğu bilinmektedir.

Magnezyum ve potasyum içeriği sayesinde maden suyunun kötü kolesterolün düşürücü etkisi de vardır.

Maden suyu sülfat içerir ve bu içerik dolayısıyla pankreastan amilaz salgısını arttırarak sindirime yardımcı olur.

Magnezyum içeriğiyle kas performansını korur.Bu nedenle sporcuların antreman sırasında maden suyu tüketimi önerilmektedimaden-suyu-zayiflatir-mir.

Kalsiyum oksalat konsantrasyonunu azaltarak böbrek taşı riskini düşürücü etkisi yapılan çalışmalarda gözlemlenmiştir.

Maden suyu cilt sağlığını korumak için kullanılabilir cildi nemlendirmek ve kırışıklıkları geciktirme özelliğine sahiptir.

Son olarak maden suyu romatizma ve artirit ile ilgili inflamasyonların azaltılmasına yardımcı olur.

Maden suyunun bahsettiğimiz bu yararlı özelliklerinde sonra tüketilmesinde dikkat edilmesi gereken noktalara değinmek istiyorum.Bunlardan ilki hipertansiyonlu hastalarda maden suyunun yüksek oranda tuz içermesi sebebiyle hastanın durumuna bağlı olarak sınırlandırma gerekmektedir.İkinci olarak ; hamilelik süresince maden suyu tüketimine dikkat edilmelidir.Çünkü maden suyunun tuz içeriğinin yüksek olması nedeniyle kan basıncını arttırabilir.

Meyveli soda adıyla geçen sodalar ise aslında meyveli maden suyu değildir. Bunlar meyve aromalı sodalardır. Bu aromalar ise doğal ya da yapay olabilir.Bazen de boya katkı maddeleri ile birlikte kullanılırlar.Meyveli soda başlığı altında satılan bu içeceklerin enerji değeri oldukça yüksek olduğundan tüketimi önerilmemektedir.

Alıntı: Diyetisyen Merve Kınalı

Orj: https://dytmervekinali.wordpress.com/2015/11/11/maden-suyu-soda-ve-meyveli-soda-tuketimi/

Maden Suyu, Soda ve Meyveli Soda Tüketimi” için 2 yorum

 • Ocak 28, 2017 tarihinde, saat 8:50 pm
  Permalink

  bol bol içiyorum sanırsam benim için iyi bir şey bu arada bu güzel bilgilendirici yazı için teşekkür ederim.

  Yanıtla
  • Şubat 7, 2017 tarihinde, saat 11:58 pm
   Permalink

   Rica Ederim. 🙂

   Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir