Kahvenin Faydaları

Kültürümüzün de bir parçası olan kahvenin neredeyse her türünü deneyen ve seven bir diyetisyen olarak Dünya Kahve Gününde size kahvenin faydalarından bahsetmek istiyorum.

İlk olarak kahve sabah saatlerinde içildiğinde beyne ve vücuda zindelik vererek konsantrasyonunuzun kuvvetlenmesine yardımcı olur. Bunun sebebi kahvede bulunan kafeinin uyarıcı etkisidir. Kafein sizin yorgunluğunuzu alarak enerjinizi yükseltmenizi sağlar.

Kahvede bulunan kafein bazal metabolizma hızını %3-11 oranında arttırma özelliğine sahiptir.Böylece kilo vermeye yardımcı niteliktedir.Kafeinin diğer bir etkisi ise fiziksel performansı arttırmasıdır.Yoğun bir egzersizden yarım saat önce içilen bir fincan kahvenin performansı %10 oranında arttırdığı biliniyor.Ayrıca kahve içerisinde riboflavin(B2),pantotenik asit(B5),magnezyum,potasyum gibi önemli vitamin ve mineraller bulundurur. Böylece günlük vitamin/mineral tüketimine katkı sağlar.

Şüphesiz ki kahvenin en önemli özelliklerinden biride; Tip 2 diyabetle ilişkisidir.Yapılan araştırmalarda düzenli olarak kahve tüketenlerde Tip 2 diyabet riskinin %25-30 oranında azaldığı saptanmıştır.

Kahve içmenin önemli faydalarından biri ise düzenli kahve tüketenlerde alzheimer/demans yani unutkanlık/bunama gibi yaşlılıkla gelen rahatsızlık riskinin azalmasıdır.

Kahve yüksek antioksidan kapasitesi olan kaynakların başında gelir.Antioksidan denilen şey ise kanser gibi birçok hastalığa karşı bağışıklığın kuvvetlenmesini sağlar.

Son olarak en en en önemli maddemiz kahve içmek mutluluk verir. Kadınlar üzerine Amerika’da yapılan bir çalışmada günde 4 fincandan fazla kahve içen kadınlarda depresyon riskinin %20 oranında azaldığı saptanmıştır.

Kahvenin tüm bu olumlu özelliklerinin yanında kafeinin fazla tüketiminin insomnia(uykusuzluk),kalp çarpıntısı ve anksiyete gibi problemlere yol açabileceği unutulmamalıdır.Sağlıklı bir bireyin günde 3-4 fincan kahve tüketmesinin önerilen günlük kafein düzeyine uygun olacağını söyleyebiliriz.

Alıntı: Diyetisyen Merve Kınalı

Orj: https://dytmervekinali.wordpress.com/2015/09/29/dunya-kahve-gunune-ozel/

Kahvenin Faydaları” için 4 yorum

 • Ocak 28, 2017 tarihinde, saat 3:19 pm
  Permalink

  Biz malum yazılımcıyız işimiz bitmeden de uyuyamayız. Uykumuz gelmesin diye de çözümü kahvede arıyoruz. İyi bari de kahvenin faydası varmış 🙂

  Yanıtla
  • Ocak 28, 2017 tarihinde, saat 3:28 pm
   Permalink

   Bir yazılımcının vücudunun %70’i kahveden oluşmaktadır 🙂

   Yanıtla
 • Ocak 28, 2017 tarihinde, saat 4:16 pm
  Permalink

  Süper Atalarımız boşuna değer vermemişler, ayrıca kahveyi ilk bulan kimdir bilirmisiniz ben sizlere açıklayayım kahve yemenden gelir denir ya çok doğru bulan kişi hazreti Veysel KARANİ dir. Afiyet olsun

  Yanıtla
  • Ocak 28, 2017 tarihinde, saat 4:42 pm
   Permalink

   Güzel Yorumunuz İçin Teşekkürler 🙂

   Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir