jQuery Giriş

jQuery Dersleri Giriş

Merhaba arkadaşlar, yeni yazılım dersimiz olan jQuery ile yolumuza devam ediyoruz. PHP dersleri ise video ve yazılı olarak geleceği için bir süre ara verdim, en yakın sürede PHP derslerine devam edeceğiz.

Öncelikle JavaScript kütüphanesini anlatacağım için az da olsa javascript bilgisine sahip olmanız gerekir. Bunun için öncelikle javascript dilinden temel bir kısmı anlatıp jQuery diline geçiş yapacağız. Bütün programlama dillerinde değişkenler olduğu gibi javascript dilinde de değişkenler vardır. PHP ile kıyaslayacak olursak değişken isimleri PHP ile aynıdır. javascript dilinde değişkenler sayı ile başlayamaz, isimde boşluk olamaz ve Türkçe karakter kullanılamaz. Ayrıca değişken isimlerinde büyük küçük harf duyarlılığı vardır. a adındaki değişken ile A adındaki değişkenler ayrı veriyi tutacaktır.

Değişken tanımlarken başında var (variable) anahtar sözcüğünü kullanıyoruz. Değişkenleri alt alta tanımlayabilirsiniz ya da yan yana tanımlayabilirsiniz. Ör: var isim,soyisim,yas; şeklinde. Değişkenlere değer atarken tanımlarken ya da tanımladıktan sonra değer atabilirsiniz.

Unutmadan söylemek gerekirse değişken içinde sayı girdiğinizde integer değil string olarak algılayacaktır. integer değer girmek için tırnak kullanmamanız gerekir.

<script> Etiketi

Sayfa içerisinde JavaScript kullanmak için başa ve sona tutturulan bir etikettir. Örnek olarak ekrana messagebox içerisinde bir mesaj yazdıralım.

Şeklinde yazdığımızda sayfaya giren kullanıcı messagebox içerisinde bir mesaj alacaktır. Demoyu Görüntüle

Script etiketinin bazı özellikleri ise, language, type ve src özellikleridir.  Language dili tanımlar, type özelliği için içeriğin tipini belirler, src özelliği ise bir javascript dosyasını dışarıdan sayfaya dahil etmeniz gerektiğinde kullanırız.

JavaScript ile sayfaya bir metin yazdırmak için document.write(); komutunu kullanırız. Demoyu Görüntüle

Diğer yazılım dillerine göre javascript dilinde de Aritmetik operatörler hemen hemen aynıdır. Aşağıda işaret | Anlamı | Örnek olarak listesini veriyorum.

Şimdilik dersimiz bu kadar arkadaşlar, bir sonraki dersimizde koşul ifadeleri, fonksiyonlar ve sorgulardan devam edeceğiz. Bir sonraki derste görüşmek üzere.

Sorularınızı yorumda ya da info@cihandanaci.com adresinde sorabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir