jQuery Giriş #4

JavaScript Dersleri | jQuery Giriş #4

Merhaba arkadaşlar bir önceki konumuzda son olarak dizilere örnek vermiştik. JavaScript temel bilgileri verdiğim için fazla ayrıntılı anlatmıyorum çünkü, jQuery derslerine başlamalıyız hemen. 🙂 Neyse fazla uzatmadan direk konumuza geçiş yaparak dersimize devam edelim.

JavaScript Döngüler

Döngüler tekrarlama işlemi yapan ve verileri istediğimiz şartlara bağlı kalarak elde etmemizi sağlayan oldukça önemli kod yapılarıdı. İlk döngümüzden ve örneğimizden başlayalım.

JavaScript for Döngüsü

for döngüsü üç parametre ile oluşturulur. Bunlar başlama değeri, koşul değeri, ilerleme adımı olarak üçe ayrılır. Bu parametrelere değerleri, başlama değeri = i=0; , koşul değeri = i<5; , ilerleme adımı = i++; olarak değerler verilir. Koşul olarak i yerine farklı bir değişkende yazabilirsiniz. Örnek olarak i değerini 0 yapalım ve koşula 100 den küçük olduğunu söyleyelim ve her işlemde bir artacağını belirtelim.

Dögünün içinde var i adında bir değişken tanımlıyoruz ardından değerini 0(sıfır) verdik, daha sonra 101’den küçük olduğunu söyledik ve sorgu true cevabını verene kadar işlemi gerçekleştirdi, yani her işlemde bir arttırdı. Döngünün çalışma mantığını anlatmak gerekirse. i değişkeni 0 dır ve 101 den küçüktür doğru, i değişkeni bir arttırıldı ve yeni değeri 1 oldu 101 den küçüktür doğru, tekrar arttırıldı ve yeni değeri 2 oldu 101 den küçüktür doğru(true), bu şekilde tek tek arttırılı en sona 101 e geldiğinde ise koşulda 101<101 yani 101, 101 den küçüktür diye soruyor ve küçük olmadığı için bu sefer cevap hayır(false) olarak dönüyor ve kırlangıç içerisindeki işlemi sonlandırıyor.

for döngüsü ile listeyi yazdırmak istersek aşağıdaki örnekteki gibi yapabiliriz.

for döngüsü dışında bir liste oluşturuyoruz ve içine isimler giriyoruz. Ardından for döngümüzü başlatıyoruz ve i=0, i nin uzunluğu ise liste isimli değişkenimizin uzunluğunu veriyoruz. length kodunu önceki derslerimizden hatırlayacaksınızdır. Ardından işlem olarak bir arttırmasını söyledik. Kırlangıç içerisinde gerçekleşen işlemimiz ise ekrana liste nin i değerini yazdırmak oluyor. i değeri her döngü başlangıcında yeni değer aldığından dolayı listeyi sırayla okumuş oluyor. Daha basit anlatmak gerekirse liste mizin 0 index numarasına sahip cihan adında bir değerimiz var döngüde ise 0 değeri ile başlıyor kırlangıç içerisinde ise 0 değerini yazdırıyor yani cihanı ardından alt satıra geçiyor ve i değeri 1 oluyor listeden 1 değerine sahip elemanı çağırıyor ve ekrana yazdırıyor, ardından 3 ve 4 index numarasına sahip elemanları yazıyor. Bu dersimizde ekstra olarak for döngüsü ile nasıl liste okuyacağımızı da öğrenmiş olduk 🙂

Sorularınızı yorumda ya da info@cihandanaci.com adresine mail atarak sorabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir