jQuery Giriş #3

jQuery Dersleri Giriş #3

Merhaba arkadaşlar son hızda javascript üzerinden eğitimimize devam ediyoruz. İşlerden dolayı bu yazı sahura kaldı neyse sıkıntı değil 🙂 En son bir test vermiştim umarım herkes testi yapabilmiştir. Koşullu ifadelerden if(); sorgusunu işlemiştik. Şimdi ilk olarak string bir verinin uzunluğunu nasıl öğrenebiliriz onu öğrenelim.

length bize verinin uzunluğunu verir. Çalışma prensini veriyi tek tek char gibi bir liste içerisine alıyor ve listenin index numarasını ekrana yazdırıyor. Bunu bir liste sınıfı olarak kullanamazsınız. Aşağıdaki listede sizlere dönüştürme tiplerini açıklamalı bir şekilde yazdım.

JavaScript Sayı Dönüştürme

parseInt() fonksiyonu stringlerin içinde bulunan ya da string olarak tanımlanan rakamları sayıya dönüştürür. Örneğin var metin = “55cihan”; ismindeki değişkeni var metin2 = parseInt(metin); olarak tanımlayıp metin2 değişkenini ekrana yazdırdığımızda sadece 55 yazacaktır.

parseFloat() string nesnelerin içinden kayan noktalı(ondalık) sayıları dönüştürür.Örneğin var sayi = “44.02.03tt”; adlı değişkeni document.write(parseFloat(sayi)); olarak ekrana yazdırdığımızda ekrana 44.02 yazdıracaktır.

Son olarak dizilere giriş yapalım ve sonraki dersimizde döngülerden giriş yaparız. Diziler yani anlayacağınız şekilde anlatmak gerekirse listeler ayrı verileri bir liste içerisinde tutmak için kullanılır. Yeni bir liste tanımlamak için new Array() komutunu kullanırız. Örnek olarak var isimler = new Array(“cihan”,”mehmet”,”ali”,”hasan”); adında bir liste oluşturabiliriz. Bu listede her verinin bir index numarası vardır. Dizilerde index numarası 0′dan başlar ve devam eder. Bir dizi içerisinden istediğiniz bir veriyi yazdırmak için index numarasını bilmelisiniz ya da bunu sorgu ile kontrol edebiliriz. Biz şimdilik dizi numarası ile yazdıralım, document.write(isimler[0]); diye yazdığımızda ekrana cihan yazacaktır.

Sorularınızı yorum olarak ya da info@cihandanaci.com adresine mail atarak sorabilirsiniz. Yazımı okuduğunuz için teşekkürler, bir sonraki dersimizde görüşmek üzere.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir