jQuery Giriş #2

jQuery Dersleri Giriş #2

Merhaba arkadaşlar, bir önceki jQuery giriş dersimizde en son Aritmetik Operatörleri görmüştük. Bu dersimizde ise javascript koşul ifadelerinden başlayarak temel JavaScript bilgilerimizden devam ediyoruz. Çoğu programlama dilinde bu ifadeler hemen hemen aynıdır aralarında pek fark yoktur, yinede bunu aşağıda işaret | anlamı  olarak paylaşıyorum

Bu koşul ifadelerini daha çok if(); sorgusu içinde ilerleyen derslerde kullanacağız. Şimdi ise biraz Mantıksal Operatörler‘e göz atalım. Koşul ifadelerinde olduğu gibi bunları da sıkça if(); sorgusu içinde kullanacağız.

Mantıksal ve Koşul Operatörlerini de gördüğümüze göre Koşullu İfadeler‘e geçebiliriz. Programlama yaparken bazı durumlarda bir veya birden fazla değeri karşılaştırmak ve bu çıkan sonuca göre program satırları ile karar vermek gerekebilir. O zaman ilk koşullu ifadelerimizden biri olan if(); sorgusunun nasıl kullanıldığını öğrenebiliriz.

Basit bir örnek ile kullanımına geçelim. İki adet değişkenimiz var ve içindeki sayılar birbirine eşit olup olmadığını kontrol ettireceğiz.

Yukarıda bahsettiğim aritmetik operatörleri ve mantıksal operatörler üzerinden örnek vermek gerekirse şu şekilde bir örnek yapalım. 4 adet sayımız olsun ve 2 si küçük 2 si büyük sayılar olsun. Bunları koşul ifadesi ile karşılaştıralım.

JavaScript dilinde koşul ifadelerini kullanmak için mantıksal ve aritmetik operatörlere ihtiyaç duyarız. İşlemin ne yapılacağını bu yol ile belirtiriz. Yazı sonunda sizlere bir test bırakıyorum. Testi çözenler cevabı yoruma bırakabilir. 🙂

Sorularınızı yorumda ya da info@cihandanaci.com adresinden mail atarak sorabilirsiniz.

Test: kullanici ve sifre olarak iki adet değişken oluşturun. kullanici değişkeni admin bilgisini, sifre değişkeni ise admin123 değerini tutsun. if(); koşulu başlatın ve değişkenler kullanıcıdan gelen bilgiye eşit ekrana Giriş Yapıldı yazdırsın, eğer kullanıcıdan gelen bilgiler değişkenlerdeki bilgilere eşleşmiyorsa ekrana messagebox içerisinde Hatalı Bilgi yazdırsın.

Not: kullanıcıdan nasıl bilgi alacağımızı öğrenmediğimiz için kullanıcıdan gelen bilgiyi el ile yapacağız. Aşağıya basit bir örneğini bırakıyorum.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir