jQuery Dersleri Giriş #8

JavaScript Fonksiyonlar

javascript fonksiyonlar, javascript dersleri,javascript öğren

Merhaba arkadaşlar, bu dersimizde javascript dilinde fonksiyonlara geçiyoruz. Çoğu programlama dilinde olduğu gibi javascript dilinde de fonksiyonlar mevcuttur. Fonksiyonlar belirli bir işlemleri yapmamızı sağlayan ve aynı kodu defalarca uzunca yazmamızı gerektirmeyen ve oldukça da kullanışlı bir koddur. Şimdi yeni bir fonksiyon oluşturalım ve fonksiyonumuzu çağırdığımızda ekrana “merhaba dünya” yazsın.

öncelikle function kodu ile yeni bir fonksiyon oluşturacağımızı belirttik ve fonksiyon ismimizi yazdık. Kırlangıç içerisine bu fonksiyon çağırıldığında yapılacak olan işlemleri yazdık. Kırlangıç içerisindeki işlemlerimiz bittikten sonra kırlangıç dışında, nerede kullanacaksak orada fonksiyonumuzu çağırıyoruz. Fonksiyonu çağırmak için fonksiyon adını ve parantez ile noktalı virgülü yazmak yeterlidir.

Fonksiyona Parametre Ekleme

Oluşturduğumuz fonksiyon bize sadece içine yazılan değerleri getirir. Fakat parametre girerek bunu çeşitli işlemlerde kullanabiliriz. Örnek olarak toplama işlemi yapan bir fonksiyon yazalım.

Bir önceki yazdığımız fonksiyona göre arasında bayağı fark var. Önceki fonksiyonda boş değere sahip ve sadece içine yazılanı getirmiştik ve fonksiyona değer girmeden çağırıyorduk. Bu sefer oluşturduğumuz fonksiyonda iki adet parametre girdik ve bu parametreleri fonksiyon içinde kullandık. topla adında bir değişken oluşturduk ve parametre olarak sayi1 ve sayi2 isminde değişkenleri verdik. Başlarına pr_ yazdım bu fonksiyon içerisinde birden fazla isimler olduğunda  karışmasın diye, siz istediğiniz tarzda isim verebilirsiniz. Fonksiyonumuzu tanımladıktan sonra kırlangıç içerisindeki yapılacak işlemlere geçtik ve burada x ve y adında iki değişken oluşturduk x’in değerini pr_sayi1 parametresini verdik, y’nin değerini ise pr_sayi2 parametresini verdik. Son olarak ise alert() komutu ile ekrana bu 2 sayının toplamını yazdırdık.

Fonksiyonu kullanırken önce ismini yazıyoruz ardından parantezimizi açıyoruz, bizden ilk parametreyi yani sayi1’i isteyecektir, ilk sayımızı yazıyoruz ve virgül yazdıktan sonra ikinci parametreyi yani sayi2’yi istiyor, ikinci sayıyı yazdıktan sonra parantez kapanır ve noktalı virgül atılır. İşlemler bu kadar, mantığı kavradıktan sonra gerisi ip söküğü gibi gelir.

Sorularınızı yorumda ya da info@cihandanaci.com adresine mail atarak sorabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir