jQuery Dersleri Giriş #7

jQuery Dersleri Giriş 7. Bölüm

Merhaba arkadaşlar, jQuery derslerimizin giriş bölümünden son hızla devam ediyoruz. Yaklaşık olarak son 3 – 4 bölüm daha var, bu 3 – 4 bölümde javascript temel bilgilerden oluşacak ve ardından jQuery diline geçiş yapacağız. Bir önceki dersimizde switch case yapısından bahsetmiştik ve bir örnek vermiştik. Bu dersimizde konuya switch case ile mantıksak sınama yaparak giriş yapıyoruz.

switch case Mantıksal Sınama

Örnekte de görüldüğü üzere x adında bir değişken oluşturup değerini integer olarak 4 yaptık. Ardından switch case yapısını başlattık ve koşul olarak bool tipinde bir veri girdik. Bool tipi bize 2 sonuç veriyor, birisi true diğeri ise false. Biz ise true cevabını istiyoruz. Koşulumuz true olduğuna göre case‘ler kontrol edilecek ve doğru olan cevabı bize döndürecek. case‘ler içerisinde işlemleri belirttik ve 1 > x, 2>x, 6>x olarak koşullar belirttik. 1, 4’ten büyük olmadığı için bize false cevabını verir o yüzden bir sonraki case e geçiş yapar. 6, 4’ten büyük olduğundan dolayı true cevabı döner ve case içindeki işlemler gerçekleşir. Eğer switch başlangıcındaki koşulumuz false olsaydı bize ilk dönen false cevabını verecekti.

JavaScript With()

with nesne özelliklerine referans eder. Örneğin her defasında document.title vs gibi uzun nesne yazımının yerine nesneyi bir kez tanımladıktan sonra sadece adının yazılması ile daha pratik kullanım olanağı sağlar.

Burada basitleştirilmiş bir örneği yazdım ve açıklamasını yapmıyorum. Sebebi ise bir sonraki dersimizde büyük ihtimalle fonksiyonlara geçiş yapacağız ve bunu kendi fonksiyonumuz içerisinde kullanacağız. Orada tam detaylı olarak anlatımı yapacağım. Bir sonraki dersimiz ile birlikte PHP Derslerine videolu olarak devam etmeyi düşünüyorum. PHP dilinde hazır kod yazmak yerine her kodun ne işe yaradığını ve nasıl, nerelerde kullanabileceğimizi anlatacağım.

Sorularınızı yorumda ya da info@cihandanaci.com adresine mail atarak sorabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir