jQuery Dersleri Giriş #6

javascript switch case

jQuery Dersleri Giriş 6.Bölüm

Merhaba arkadaşlar, jquery dersimizin 5. bölümünde son olarak continue komutunu işlemiştik. Bu dersimizde ise döngüyü sonlandırmak için kullandığımız break komutundan başlayarak devam edeceğiz.

JavaScript Break

Döngüde kimi zaman bizim belirleyebileceğimiz başka bir koşul olabilir. Döngü kendi koşuluna değil de bizim belirlediğimiz bu koşula göre işlemlerini yapmasını sağlayabiliriz. Ufak bir örnek ile başlayalım hemen.

while döngümüz ile koşulumuzu baslangic değerimizin miktardan küçük olduğunu söyledik. While döngüsü false cevabını verene kadar tekrar edeceği için kırlangıç içinde baslangic değeri false cevabı gelene kadar 1 artacaktır. Fakat burada döngü içerisinde if() ile bir koşul daha belirtiyoruz. Bu koşulumuz ise baslangic değerimiz 3 olduğunda döngüyü sonlandır anlamına geliyor. Burada while döngüsünün false cevabı vermesini beklemiyoruz onun yerine değerin 3’e eşit olduğunda bitirmesini kendimiz belirtiyoruz. Break komutunu da öğrendiğimize göre switch case işlemlerimize geçiş yapabiliriz.

JavaScript Switch Case

Switch ve case birlikte kullanılan ve tıpkı if,else if ve else gibi verdiğimiz koşulları test eden bir yapıdır. Bu yapı diğer programlama dillerinde de bulunur. Switch case yapısında verdiğimiz koşullardan biri gerçekleştiğinde kırlangıcın içindeki işlemler yapılır, eğer hiç biri gerçekleşmez ise default olarak verilen koşulun içindeki işlemler gerçekleşir.

Anlatımına gelecek olursak, x adında bir değişken oluşturup değerini integer olarak 1 verdik. Ardında  switch yapısını başlattık ve koşul olarak x değişkenini verdik. switch içine giriş yaptık. case ile bir integer değer belirledik ve değerimiz 2, koşul işlendi ve 2 değeri switch koşulundaki değere eşit mi diye kontrol etti, eşit olmadığından bir sonraki case e geçiş yaptı ve 3 ün eşit olup olmadığını kontrol etti cevap false olduğundan bir sonraki case e geçiş yaptı bu seferki değerimiz 1 ve koşuldaki değere eşit olduğundan dolayı true cevabı döndürdü bize. Ardından case 1 e giriş yaptı ve içindeki işlemi gerçekleştirdi, break komutu ile döngüyü sonlandırdı. Dikkat etmeniz gereken noktalardan biri her case için break ile döngüyü sonlandırmanız gerekir.

Sorularınızı yorumda ya da info@cihandanaci.com adresine mail atarak sorabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir