jQuery Dersleri Giriş #5

jQuery Dersleri Giriş #5

Merhaba arkadaşlar, bir önceki dersimizde sadece for döngüsüne yer vermiştik. Bu dersimizde ise do while döngüsü ile başlıyoruz artık nereye kadar gidebilirsek. 🙂

do while Döngüsü

do while döngüsünde ilk işlem do bloğuna uygulanır ve daha sonra while() bloğuna geçerek koşulu test eder. Basit bir örnek ile başlayalım ve ardından yaptığımız işlemi açıklayalım.

do while döngüsü bize false değerini döndürene kadar işlemeye devam eder. Yukarıdaki örnekte baslangic değeri miktar değerinden küçük olduğu sürece devam edecek. Eğer baslangic değeri miktar değerinden küçük değilse işlem duracak. do bloğu içerisinde yapılacak işlemleri yazıyoruz. İlk olarak başlangıç değerini bir arttırdık ardından while döngüsüne girdi ve miktardan küçük olduğu doğrulandı, burada döndürülen cevap true oluyor ve kırlangıç içerisindeki işlemleri yaptı. Ardından tekrar do bloğuna girerek yapılacak işlemi yaptı ve başlangıç değerini bir arttırdı, tekrar while bloğuna girerek işlemi yapıyor. baslangic değeri 12 olduğu zaman döndürülen cevap false olacak ve işlemi bitirecek, tekrar do bloğunun içine girmesine gerek kalmayacak.

Continue

Döngüyü kaldığı noktadan başa alarak bir sonraki adımı devam ettirir. Yani döngüyü tekrar sıfırdan değil kaldığı noktadan devam etmesini sağlar. Aşağıda yapacağım örnek ile çok daha rahat anlayacağınızı varsayıyorum.

buradaki olay ise ilk önce baslangic değerimizi 0 olarak ayarladık, ardından miktar değerimiz 5, dongu değerimiz ise 0. while döngümüzü başlattık ve döngü başlangıçta true cevabı verdiği için baslangic ve dongu değerlerini 1 arttırdı. ardından if sorgusuna giriş yaptı ve baslangic değeri 3’e eşit mi diye kontrol etti. Eşit olmadığı için alt satıra geçip ekrana çıktıyı yazdırdı. baslangic değeri 3 olduğunda if sorgusunun içine girdi ve continue ile döngüyü devam ettirmek yerine başa sardı ve kaldığı yerde devam ettirdi. Burada baslangic değeri 3 ve if sorgusunda 3 == 3 olduğundan dolayı alt satıra geçmedi ve ekrana hiç bir şey yazdırmadı.

Sorularınızı yorumda ya da info@cihandanaci.com adresine mail atarak sorabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir