İnternet Sitem Hacklendi

İnternet Sitem Hacklendi

İnternet siteniz mi hacklendi? Ne yapacağınızı bilmiyor musunuz? Gelin anlatayım o zaman =]

İnternet sitenizin hacklenmesinin bir çok yolu olabilir bunlardan bazıları;

  1. Yazılımsal Açıklar (Kullandığınız Scriptte Açıklar Olabilir)
  2. Domain Panelinize Erişmiş Olabilirler
  3. Mail Hesabınıza Erişmiş Olabilirler
  4. Sunucunuzdaki Diğer Sitelerde Açık Olabilir
  5. Bilgisayarınıza Keylogger ya da Trojan Bulaşmış Olabilir
  6. Kullandığınız Warez İçeriklerden Dolayı Olabilir

ve aklınıza gelemeyecek çeşitte yöntemler ile internet siteniz hacklenmiş olabilir. O halde ne yapmalısınız?

Eğer internet siteniz sizin için önemli ise ve scriptiniz hazır script(özel kodlanmış scriptler) ise, internet sitenizde bir sızma testi uygulayabilirsiniz. Bunun için bazı kurumsal firmalar mevcut, onlara fazla ücret ödemek istemiyorsanız internette bu işi freelance olarak yapan çok sayıda kişiler mevcut. Onlara sızma testi uygulattırın ve sitenizde ya da sunucunuzda açık varmı öğrenin.

Alan adınızın kayıtlı olduğu firmadaki hesap bilgilerinizi, mail şifrenizi güncelleyin.

Bilgisayarınızda virüs olup olmadığından emin olun. Keylogger virüsü var ise süreki güncel olarak şifreleriniz sitenizi hackleyen kişiye ulaşmış olacaktır.

Warez içerikler kullanmayın, önceki konularımda Warezin Zararları‘ndan bahsetmiştim. Burada asıl iş web sitenize penetrasyon testi yapmaktan geçiyor. Bu konularda pek bilgi sahibi değilseniz sitenizin güvenliği için bir miktar ücreti gözünüzden çıkarmanız gerek. Sitenizde ne tür tehlikelerle karşı karşıya olduğu tespit edilir ve sizde ona göre güvenliğinizi alırsınız. Türkiye’de çoğu web sitesi penetrasyon testi uygulamamaktadır. Bu yüzden piyasada 50₺ ve 100₺ gibi komik rakamlarla ve yaptığı sadece bir kaç program ile web sitesinde açık taramak olan kişiler mevcuttur. Bu tarz kişilere paranızı vermeyin, ziyan etmeyin.

Merak ettiklerinizi yorumda ya da info@cihandanaci.com adresine mesaj atarak belirtebilirsiniz. Kendinize iyi bakın, Esenle kalın..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir