Her Önümüze Gelenden İş Almalı Mıyız?

Evet, aslında ne internet ortamında ne de gerçek yaşantımızda hiç bir zaman tartışılmayan konu olmuştur neredeyse. Sebebi ise çok basit, işin sonunda para var. Ben bu konuda ise öncelik olarak webmaster ve yazılımcı arkadaşlarımız için konuşacağım.

Ülkemiz şartlarını bakıldığında çoğu kişi işsizlikten ya da aş maaş almasından dolayı kazancı az oluyor. İş bu hale gelince sanal ortamlardaki işi etkilemiyor da değil. Nasıl etkilediğini anlatayım. Misal benim asıl mesleğim öğretmenlik fakat atanamadığım için boşta kaldığımı varsayalım. Her gün evde boş boş oturuyorum ve hiç bir kazancım yok. Bir yerlerden ufakta olsa bir kazanç elde etmek istiyorum. Ama tembel birisiysem oturduğum yerden yapabilirim bunu. Alternatif çözüm olarak internetten para kazanmak aklıma geliyor. Gidiyorum kitap alıyorum, internetten araştırıyorum ve %15 – %20’lik bir bilgiye sahip oluyorum. Bunu kazanca çevirmek için ise çevreden, internet ortamından iş almak istiyorum. Ama biliyorum ki bilgi seviyem az fakat bunu onlara da söylememem gerek. Bunu bildiğim için hem ucuza yapıyorum hemde onlara profesyonel bir şekilde yaptığımı söylüyorum. Aslında bu diğer profesyonellerin ekmeğiyle oynamak oluyor, onların kazanç seviyesini düşürüyor ve onlarında işsizlik oranını arttırıyor. Aslında bu sadece sanalda değil ülke genelinde bu şekilde, nerede fazla para varsa o işe yöneliyor çoğu kişi. Bunu sadece bizler değil yeri geliyor büyüklerimiz “bak oğlum bu işte güzel para var oku bu işi yap” diyorlar ama çocuğa “oğlum hangi işi seviyorsan parası önemli değil sevdiğin işi yap yeter” diye söylenilmiyor. Neyse konuyu başka yere çekmeyelim 🙂

Konu bu şekilde olunca, alanı olmayan işe yeni başlamış bir kişi önüne her gelen müşteriden iş almaya başlıyor, yeter ki bir kazancım olsun diyor. Peki her müşteriden iş alırsak ne olur? Tabi bu kısmı hiç düşünmedik, en fazla arar işi beğenmediğini ve parasını istediğini söyler diye umuyoruz fakat iş başka boyutlara da taşınılabiliyor. Sizlere eski bir haberi paylaşayım kaynak bulamadım çok eski bir haberdi.

16 yaşındaki bir genç internet üzerinden indirdiği tasarımlar üzerinde oynayarak onları satıyor, ve bu gence bir müşteri gelir ve ücret karşılığında bir internet sitesi yaptırmak ister. Bizim genç ise bunu kabul eder ve hemen işe koyulur. Müşteri, alan adını söyler ve internet sitesinin genç tarafından açılmasını ister. İnternet sitesi tamamlanır ve müşteriye teslim edilir, ücret alınır. Her şey yolunda gibi gözükür fakat aslında tasarımı yaptığı internet sitesi müşterinin üzerinde oynaması sonucunda bir dolandırıcı siteye dönüşmüş olur. Gencin yaptığı site alışveriş sitesidir ve müşteri(dolandırıcı) site üzerinde oynama yaparak siteden alışveriş yapanların kredi kartı bilgilerini çalmaktadır. Polis tarafından bu anlaşılınca siteyi açan ve siteyi hazırlayan genç olduğundan dolayı suçlu o olur. Elinde hiç bir kanıt olmadığından dolayı 800.000₺ para cezası ve hapis cezası alır.

Gördüğünüz gibi para kazanacağım diye kendinizi riskli işe atmanın sonucu ağır olabiliyor. Freelance çalışmak suç değildir fakat sağlam müşteri bulmak zordur. İşi yapmadan önce karşınızdaki kişiyi tanıyın güvenilir mi diye araştırın.

Merak ettiklerinizi yorumda ya da info@cihandanaci.com adresine mesaj atarak belirtebilirsiniz. Kendinize iyi bakın, esenle kalın. =]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir