Hangi Sütü İçmeliyiz?

Benim gibi birçok sağlık profesyonelinin artık duymaya alıştığı süt konulu birçok şeyden bahsederek ; sütün işlenme şekillerinden, kutu mu açık mı tüketilmesi gerektiğine açıklık getireceğim. 

Süt; 5000 yıllık bir geçmişi olan geçtiğimiz çağlarda da beslenmeye katkısını yok sayamayacağımız değerli bir besin grubunu içine almaktadır. Dünyaya geldiğimiz ilk günden itibaren çoğunlukla ilk besin olarak verilen süt bizim bağışıklık sistemimizin temelini oluşturur ve ileride karşılaşacağımız mikroplara karşı vücudumuzu tehlikelerden korur. Bunu sağlayan anne sütündeki antimikrobiyel ajanlar, antiinflamatuvarlar gibi bir çok etken maddedir.

Süt tüketimlerine bakıldığında; en başta inek sütü gelir ancak keçi sütü,koyun sütü gibi türleri de son yıllarda market raflarındaki yerlerini almıştır. Araştırmalara bakıldığında zannedildiği gibi besin değeri,sindirim, laktoz intoleransı açısından birbirlerinden önemli farklılıkları yoktur.

Sütün faydalarından kısaca bahsedecek olursak;

 • Kalsiyum kaynağıdır. Vücudumuzdaki kemikleri kırılmalara ve kemik erimesine karşı korur.
 • Enerji kaynağı olarak; protein-karbonhidrat-yağ dengesine sahip olduğundan günlük diyetlerde önerilmesi gereken sağlıklı bir besindir.
 • Özellikle fosfor mineralinden zengindir, buda diş sağlığının korunmasına yardımcıdır.
 • B grubu vitaminlerinden özellikle B2 den zengindir.Böylece çocuklukta büyüme ve gelişmeye katkı sağlar.

Çiğ süte fabrika aşamasında  iki tür ısıl işlem uygulanmaktadır:

Uzun ömürlü sütler, tüketici tarafından sterilize, kutu ve UHT olarak da tanımlanırlar. Özel bir teknolojik işlemle 135-150 derecede 2-4 saniye tutularak içlerinde sütün bozulmasına neden olan ve hastalık yapan etkenlerden arındırılarak süt içime hazır hale gelir. Dayanma süreleri yaklaşık kapalı konumda 4 ay,açıldıktan sonra ise 2-3 gündür.

Pastörize sütler, kaynama derecesinin altında belli bir sıcaklıkta, sütün doğal niteliklerinde değişiklikler oluşturmadan, hastalık yapan etmenlerinden arındırılır. Soğukta muhafaza edilmek şartıyla dayanma süreleri 5 gündür.

Açık olarak satılan sütlerde ise süt kaynadıktan yaklaşık 15 dakika sonra mikrobiyal açıdan arınmış olur. Ancak bu sırada büyük oranda vitamin-mineral kaybı yaşanmaktadır.Ayrıca açıkta satılan sütlere dayanma süresini arttırmak için soda ve hidrojen peroksit gibi bazı ortaya çıkmıştır.

Kutu süt mü? Açık süt mü?

milk-carton-milk-carton-with_smallTartışmalı bu konunun neden hala tartışıldığını ve TV programlarına çıkıp hala açık sütün neden savunulduğunu anlamamakla beraber açık sütlerin %80’inin düşük gelirli,çiftliklerinde gerekli alt yapıya sahip olmayan kişiler tarafından üretildiği bilinen bir gerçek olduğundan açık sütü önermiyoruz. Onun yerine az önce bahsettiğim önlemler alınmış pastörizasyon ya da UHT işlemlerinden geçmiş kutu sütlerin tüketilmesini ısrarla önermekteyim.

Alıntı: Diyetisyen Merve Kınalı

Orj: https://dytmervekinali.wordpress.com/2016/01/13/sut/

Hangi Sütü İçmeliyiz?” için 4 yorum

 • Aralık 26, 2016 tarihinde, saat 8:36 am
  Permalink

  Merhabalar öncelikle paylaşım için teşekkürler. Benim sorum eşek sütü anne sütü ile eşdeğerde olduğunu duydum fakat bunu kaynatıp çocuğuma içirmek istiyorum zararı olur mu acaba?

  Yanıtla
  • Aralık 26, 2016 tarihinde, saat 2:00 pm
   Permalink

   Merhaba Emine Haım. Biz eşek sütü tavsiye etmiyoruz. Yazımızda da belirttiğimiz gibi pastörizsayon ya da UHT işlemlerinden geçmiş kutu sütleri tavsiye ederiz. 🙂

   Yanıtla
 • Aralık 26, 2016 tarihinde, saat 8:36 am
  Permalink

  Güzel bilgi teşekkürler

  Yanıtla
  • Aralık 26, 2016 tarihinde, saat 8:39 am
   Permalink

   Rica ederim, faydamız dokunduysa ne mutlu bize 🙂

   Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir