Bir Hacker Sizi Nasıl Hedef Alır?

Sosyal medya hesaplarınızda gezinirken ya da internet sitenizi düzenlerken bir bakmışsınız “Oturum Açılamadı” hatası almışsınız(anam o da ney!). Tekrar giriş yapmaya çalışsanızda nafile hesabınız çoktan gitmiştir. Biraz düşünmek gerekirse büyük ihtimalle bir bilgisayar korsanının işi olabilir, evet tabi ki o olacak boyacı mahmut abinin olacağı yok ya.  “Peki neden ben?” diye soracaksınız kendi kendinize, hah işte cevabı burada.

Bir bilgisayar korsanı sizi bilerek hedef aldıysa ya ona karşı bir aşağılayıcı ve kızdırıcı bir hamlede bulundunuz ya da rastgele seçilmiş bir kurban oldunuz. Bilgisayar korsanlarını tanımak kolay değildir, kimisi vardır “abi ben feys patlatabiliyorum” der inanmazsınız fakat gerçekten de yapıyordur ya da yapamıyordur. Kimisi vardır normal bir sosyal insan gibi gözükür ama yapamayacağı şey yoktur. Şimdi önümüzde 3 seçenek var 2 sini anlattım, 1. olarak adam gelip “ben feyz patlatabiliyorum” diyorsa muhtemelen pek uğraşmak istemezsiniz ya da uğraşıyorsanız kaşınıyorsunuz demektir.

 

kaşınmak

2. olarak ise sosyal gibi görünen bir bilgisayar korsanına karşı onu kızdıracak bir davranışta bulunduğunuzda haberiniz olmadan sizin hesaplarınızı hackler, internet siteniz var ise sitenizi hackler, eğer çok kızdırdıysanız kredi kartı bilgilerinizi çalıp sağda solda dağıtabilir ya da kendi internetten alışveriş yapabilir.(gelsin klavyeler, mouselar, webcamler)

3. olarak ise bu rastgele seçilmiş bir kurban olduğunuz, yani bir hacker sizin kayıtlı olduğunuz internet sitesini hackler ve veritabanından tüm kullanıcıların bilgilerini indirip hesaplara giriş yapıp mail adresinize kayıtlı hesapları ele geçirir. İndirdikleri verilerde 1000 kişinin bilgisi olabilir fakat bu sıra size gelmeyecek anlamına gelmez, azimli ise tek tek hepsine girip istediğini elde eder.

Her bilgisayar korsanı böyle mi yapıyor tabiki hayır daha çok siyah ve gri şapkalı dediğimiz kötü niyetli hackerlar bu şekilde yapar. Bu sebepten ötürü çevrenizle iyi geçinin, her siteye üye olup şifrelerinizi aynı yapmayın yoksa sizede uğrayabilirler(gelirken haber vermezler çayı hazırda tutun).

Bu yazımda da biraz değişik bilgi vereyim dedim, merak ettiklerinizi yorumda ya da info@cihandanaci.com adresine mesaj atarak sorabilirsiniz. Kendinize iyi bakın, Esenle Kalın.

#./646e63

Bir Hacker Sizi Nasıl Hedef Alır?” için 2 yorum

 • Ocak 21, 2017 tarihinde, saat 8:19 pm
  Permalink

  hocam anlatış tarzınıza hayran kaldım 😀 güzel paylaşımlar yapıyorsunuz böyle devam 🙂

  Yanıtla
  • Ocak 21, 2017 tarihinde, saat 8:47 pm
   Permalink

   Çok teşekkürler, elimden geldiği kadar eğlenceli ve bilgilendirici şekilde anlatmaya çalışıyorum =]

   Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir