Girişimci Olamayanlar

Girişimcilerin hatalarından bahsetmek gerekirse ki aslında bundan bahsetmeyeceğim, girişimci olmak isteyen kişilerin yaptıkları hatadan bahsedeceğim. Çoğunlukla %80 kişinin aynı hatayı yaptığını gördüm. Sizde merak etmişsinizdir tabi, açıklamak gerekirse yaptıkları hata para.

Tabi, “para nasıl hata oluyor?” diye soracaksınız elbette bir açıklaması var. Bu ortamlarda çok takıldığım için her gün bunun örneklerini görüyorum. Girişimci adayları kararsız olduğunda kendine “acaba hangisi daha çok kazanç getirir” sorusunu soruyor. Sorması gereken soru ise “hangi proje daha çok tutar” olmalıydı, bunun yerine hangisi daha çok para getirir sorusunu sordu ve girişimcilik hayatı başladığı gibi bitti.

Bunun sebeplerinden biride günümüzde ki insanların paraya karşı olan bağımlılığı olabilir. Benim şahsi düşüncem ise başarmak için hedefiniz para değil proje olsun. Projeniz ne kadar sağlam olursa kariyeriniz artar, iş teklifleri gelir, sponsor olmak isteyenler olur.

Hayır ben öncelik paraya bakarım derseniz kazancınız en fazla 1 yıl sürecektir. Çünkü para kölesi olmuş ve müşterilerinize en babasından fiyat çekmişsinizdir(babasından fiyat çekmek = fazladan ücret teklifi). Bir süre sonra müşteriler arasında olan bağlantılarda sizin bu işi sadece para için yaptığınız anlaşılacak ve müşteriler arasında “bu adam işe değil paraya özen gösteriyor” diye muhabbetler dönecek ve son yapacağınız şey işi bırakıp en fazla kazanç getiren meslekleri aramanız olacaktır.

Girişimcilerin yanlışları diye açtığım bu konuda aslında “nasıl girişimci olunur” konusundan başta yapmamanız gereken hatayı anlattım. Müşterilerinize özen gösterin, onlar sizin referanslarınız olacaktır. Bu arada ekibinize de iyi davranmayı ve onlar ile sosyal etkinliklere katılmayı ihmal etmeyin yoksa bir süre sonra onlarda sıkılmaya başlayacaktır. Tüm bunlar yolunda ise önünüze yığınla iş gelecektir şimdi onları yapma zamanı, hadi kolay gelsin size.. 🙂

 

Anlatacaklarım bu kadar merak ettiklerinizi yorumda ya da info@cihandanaci.com adresine mesaj atarak sorabilirsiniz. Kendinize iyi bakın, Esenle Kalın.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir