Front-End ve Back-End Developer Nedir?

Front-End ve Back-End Developer Nedir?

Webmaster ya da yazılımcı denilince akıllara gelmeyen bir seçenek olabilir. Fakat kurumsal sektörlerde kural böyledir. Yazılımcı olmanız sizi bir sistemi baştan aşağı yapmanızı sağlamaz, branşınız hangi alandaysa sistemin o yönünü tasarlarsınız. Tabi branşınız dışına çıkıp diğer konularda da bilgi sahibi olmak sizi gereksiz kılmaz, tam tersi bilgi seviyeniz artar ve front-end developer olarak iş bulamadıysanız, back-end developer olarak iş yapabilirsiniz.

Şimdi asıl başlığımıza gelelim. Front-End ve Back-End Developer nedir, bunu açıklayayım.

Kendi internet sitemden örnek göstermek istiyorum.

Bu benim internet sitem, burada sizin tasarımsal olarak gördüğünüz alanı front-end developer hazırlıyor.

Bu ise benim kullandığım temanın fonksiyon dosyası. Şimdi şöyle açıklayayım, ilk örnek sizin gördüğünüz kısım sistemin ön yüzü, ikinci resimdeki ise sistemin kendisi yani sitede belirli işlevlerin çalışmasını sağlayan kodlar.

Siteye giren kullanıcının gördüğü tüm alanları Front-End Developer hazırlar, sistemin çalışmasını sağlayan kısmı ise Back-End Developer hazırlar.

Şimdi biraz soruyla yanıt verelim.

Front-End Developer Tek Başına Web Sitesi Kodlayabilir Mi?

Tabi ki kodlayabilir, fakat eğer back-end konusunda bilgi sahibi değilse tüm içerikleri tek tek girmek zorunda kalır. Biraz daha basit anlatmak gerekirse, geliştiricimizin ismi can olsun. Can sadece sistemin ön yüzünü yani kullanıcının görebileceği kısmı kodlayabiliyor, hazırladığı site ise bir blog. Fakat back-end konusunda bilgi sahibi olmadığı için, girdiği her yazı için diğer kodlarda sürekli oynama yapması gerekiyor. Yani bir sayfamızda 5 yazı var ve 5. yazıdan sonraki yazı 2. sayfaya dahil oluyor. Can’ın bloğunda 20 içerik var diyelim, 20 içerik her 5 yazı 1 sayfa ettiğine göre 4 sayfa eder. Can bir yazı yazacağı zaman 1. sayfadaki en alttaki içeriği 2. sayfaya aktarmak ve diğerlerinide aynı şekilde yerlerini değiştirmek zorunda kalacak. Yani bir yazı yazıp onu yayınlamak, yazıyı 30dk’da yazsa ve kodlarıda 30dk’da düzenlese 1 saatini alacak.

Can Back-End Konusunda Bilgili Olsa Ne Olurdu?

Eğer back-end konusunda bilgili olsaydı sistemi tek sefer kodlamış olacaktı. Yani girdiği her yazıyı sistem otomatik olarak düzeltecek ve her yazı yazdığında diğer yazıları bir sonraki sayfaya taşımasına gerek kalmayacaktı. Ayrıca her kaybettiği 30dk ona ekstra bir yazı olarak dönecekti ve günde 5 yazı yazıyorsa 10 yazı yazmış olacaktı.

Bir sonraki yazımda sizlere Front-End ve Back-End Geliştiricilerin hangi yazılım dillerini bilmeleri gerektiğini anlatacağım.

Merak ettiklerinizi yorumda ya da info@cihandanaci.com adresine mesaj atarak belirtebilirsiniz. Kendinize iyi bakın, Esenle Kalın..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir