Backdoor Nedir?

Backdoor Nedir?

Backdoor, Türkçe karşılığı arka kapı anlamına gelmektedir. Peki nedir bu arka kapı? Ne işimize yarıyor?

Daha çok hacker’ların kullandığı bir sistemdir. Konuyu iki taraflı anlatmak istiyorum.

Öncelikle bu konu hakkında bilgi sahibi olmayanlar için şöyle özet geçeyim;

Evinize hırsız girdi ve değerli eşyalarınızı çaldı, ardından anahtarınızı alıp yedeğini çıkartıp anahtarınızı geri getirdi. Hırsızın aldığı anahtar kendisine backdoor(arka kapı) olmuştur. Yani sizin evinizde kendine bir kapı açmış ve istediği zaman girip tekrar istediğini yapabilme yetkisine sahip olmuş oldu.

Bilgi sahibi olanlar için anlatıma geçecek olursak…

Fazlasıyla backdoor yöntemleri vardır, fakat şunu unutmayınız ki shell backdoor değildir, günümüzde hala shell’i backdoor olarak kullananlar var. Shell çoğu sunucuda zararlı yazılım olarak algılandığı için otomatik olarak silinir, ya da site yöneticisi fark ettiğinde siler.

Şimdi bir kaç backdoor yöntemlerinden bahsetmek gerekirse;

1 – Sisteme yerleştirilen log sistemi

2 – Sisteme yerleştirilen upload sayfası

3 – Sistem yöneticisine keylogger ya da trojan gibi virüsler atmak

4 – Özel yazılan botlarla server’a bağlanmak

Bunlar gibi çeşitli yöntemler vardır. Hepsini anlatmaya gerek yok, arka kapının ne olduğunu öğrendiğinizde kendinizde çeşitli yöntemler geliştirebilirsiniz.

Ha bu arada bunların nasıl uygulanacağı hakkında bilgi vermek istemiyorum, sonraki konularımda sitelerinizi nasıl güvene alacağınızı, nasıl saldırılara karşı önlem alacağınızı anlatacağım fakat site nasıl hacklenir ya da nasıl arka kapı yerleştirilir gibi konuları uygulamalı yapmayacağım.

Evet konumuza geri dönmek gerekirse, anlayacağınız üzere serverınız üzerinde çeşitli arka kapılar olabilir, ya da fazlasıyla. Tabi sadece sitenizde değil sizin bilgisayarınızda olan keylogger ya da trojan virüsleri de bir nevi arka kapı olarak kullanılabilir. Dikkatli olmakta fayda var.

Bu konumuz bu kadar merak ettiklerinizi yorumda ya da info@cihandanaci.com adresine mesaj atarak belirtebilirsiniz. Kendinize iyi bakın, Esenle kalın..

Backdoor Nedir?” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir